Krajane.cz | Austrálie | Belgie | Británie | Francie | Irsko | Itálie | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Nevyplacena nemocenská německým zaměstnavatelem  (Přečteno 83984 krát)
Janifka



Karma: 0
Příspěvků: 3


« : Leden 16, 2019, 05:38:26 pm »

Dobrý den, manžel pracuje v Německu a je nemocný od 11.12.2018 poslali jsme mailem českou neschopenku a dostal jen proplacené ten týden co dělal a nemocenskou vůbec. Nevíme jak to máme řešit do Německa to máme přes 500km
Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #1 : Leden 16, 2019, 05:52:08 pm »

Janifko, po jake dobe u firmy manzel onemocnel? Rozumim tomu dobre, ze tam byl tyden a po tydnu onemocnel? Byl na plny nebo castecny uvazek?

M.
Zaznamenáno
Janifka



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #2 : Leden 16, 2019, 05:55:21 pm »

Pracuje tam od května a v prosinci šel marodit.
Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #3 : Leden 16, 2019, 06:37:40 pm »

Asi jsem blbe rozumnel "..dostal jen proplacené ten týden co dělal.." pochopil jsem z toho, ze pracoval jen tyden..

Pokud tam byl od kvetna as marodil az v prosinci, ma narok na Lohnfortzahlung - musi mu bezet normalni plat po dobu 6 tydnu.. Po 6 tydnech prebira vyplatu nemocenske zdravotni pojistovna (predpokladam, ze byl nebo je pojisten v Nemecku). Toto plati za predpokladu, ze manzel v prubehu poslednich 3 let nemarodil se stejnou diagnozou - to se za posledni 3 roky scita. Pokud tedy v poslednich 3 letech manzel se stejnou diagnozou marodil vice jak 6 tydnu a zdravotni pojistovna to nahlasila zamestnavateli, nema narok na Lohnfortzahlung od zamestnavatele, v tomto pripade musi zacit vyplacet nemocenskou zdravotni pojistovna.

Pisemne se dotazat zamestnavatele, z jakeho duvodu mu nebyla vyplacena Lohnfortzahlung, nejlepe doporucene s dorucenkou nebo jak se to rekne cesky. A pockat na odpoved.

M. 

 
Zaznamenáno
Janifka



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #4 : Leden 18, 2019, 09:48:42 pm »

Tak zaměstnavatel manžela odhlásil k 7.12 pátek, dojel na víkend domů a od pondělí 10.12 je na české neschopence.
Nechápeme proč ho odhlásila a nedostal výpověď a to se dozvěděl až po měsíci.
Může mi to někdo vysvětlit? Děkuji
Zaznamenáno
JirikE



Karma: 1
Příspěvků: 326


« Odpověď #5 : Leden 19, 2019, 12:01:36 am »

Asi dostal výpověď a byl odhlášen ze zdravotního.
Kontrolovali jste schránku na německé adrese ?
Českou neschopenku ? Copak je v ČR pojištěný ?
Ani čistě český živnostník, pracující v Česku, si nemůže nechat vystavit českou neschopenku, pokud neplatí dobrovolně sociální pojištění (nemyslím povinné zdravotní, nemyslím povinné důchodové)
Pokud není v Česku pojištěný, pak je i neschopenka neplatná.
Pokud neoznámil správným způsobem zaměstnavateli důvod proč nepřišel do práce, pak asi dostal výpověď.
Pokud má kartu pojištění umožňující čerpání všeho v obou zemích, pak existuje formulář kterým se to musí oznámit v termínu zaměstnavateli A zdravotní pojišťovně. Udělal to ?
Nevím jakou má diagnózu, ale v nejkratší možném termínu měl jít k německému lékaři pro německou neschopenku, pokud to stav dovolí a pokud má jen ryze německé pojištění... Má? Byl tam ?
Pokud je pojištěn v Německu, je v Česku jen jako turista.
Pokud, pokud, pokud.....
A dalších XXX možných variant lze odpovědět na tak málo informací, na tak strohou otázku, může být jen strohá odpověď, zbytek jsou spekulace, a fůra POKUD a fůra ASI.

První kam bych volal HNED je moje pojišťovna a zeptal se co dělat.



Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #6 : Leden 20, 2019, 03:27:09 am »

Jirike ma pravdu, tech pokud je strasne mnoho a informaci o problemu zalostne malo.. To co popisujes by bylo mozne opravdu jen pri vypovedi.

Co me nejvic zarazi je to, ze pokud pracoval v Nemecku, musi byt ze zakona zdravotne pojisten tady. Co tedy dela proboha na ceske neschopence? Nebo snad nemecky zamestnavatel odvadi zdravotni odvody za manzela v Cechach?  tak za prve to nejde a za druhe by zamestnavatele sezrala nemecka zdravotni pojistovna i s chlupama.  
Za dalsi se s nemeckou neschopenkou nesmi bez souhlasu zdravotni pojistovny vycestovat do ciziny a to same plati obracene pravdepodobne i pro neschopenku ceskou.
Cely se mi to zacina zdat zahadny....   Zamestnanecky pomer ma v Nemecku, neschopenku ma ceskou, do Nemecka to ma 500 km... opravdu, mam v tom gulas.
A jestlize dostal v Cechach neschopenku, je tam pravdepodobne pojisten (nebo jste si zaplatili osetreni z vlastni kapsy?). Pokud je ale v Cesku pojisten, nesmi byt ze zakona pojisten nikde jinde. tak jak mohl pracovat v Nemecku??

Neminim to zle, ale ono se "sedet jednim zadkem na dvou zidlich" casto nevyplaci.

Janifko, necekej zadny obrovsky rady, kdyz problem poradne nepopises. Nemyslim si, ze by jeho zamestnavatel udelal takhle obrovskou chybu (prestat platit zamestnanci prvnich 6 tydnu doby trvani nemoci pri neprerusenem pracovniho pomeru - o vypovedi ses nezminila). Problem bude podle me v te slavne ceske neschopence anebo ve vypovedi. Jestlize zamestnavatel za manzela odvadi zdravotni odvody v Nemecku, asi mu ceska neschopenka (at ji ziskal jak ji ziskal) moc vonet nebude.

To, jak to vsechno probehlo, by odpovidalo spis okamzite vypovedi z pracovniho pomeru. 

M.  
 


« Poslední změna: Leden 20, 2019, 03:38:00 am od Markus P. » Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #7 : Leden 20, 2019, 09:35:40 am »

"Za dalsi se s nemeckou neschopenkou nesmi bez souhlasu zdravotni pojistovny vycestovat do ciziny "

--- mas link na nejaky predpis, kde je to zakazane?

Podla mojich informacii to zakazane nie je, dotycny len nesmie robit nic, co by nebolo v sulade s liecenim. To znamena ze ak ma niekto napr. zlomenu ruku, tak samozrejme moze ist na vylet do zahranicia ... atd.

Ak niekto zije v Mnichove, tak moze ist so zlomenou rukou do Hamburgu. Tak isto moze ist ab do Plzne, ma to este blizsie. Manzelka je lekarka, takze vieme, ze v D sa kontroly chorych doma nerobia ani zdaleka v takej miere ako na SK alebo v CZ ...
« Poslední změna: Leden 20, 2019, 12:02:17 pm od rudo » Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #8 : Leden 20, 2019, 01:51:00 pm »

"Za dalsi se s nemeckou neschopenkou nesmi bez souhlasu zdravotni pojistovny vycestovat do ciziny "

--- mas link na nejaky predpis, kde je to zakazane?

Podla mojich informacii to zakazane nie je, dotycny len nesmie robit nic, co by nebolo v sulade s liecenim. To znamena ze ak ma niekto napr. zlomenu ruku, tak samozrejme moze ist na vylet do zahranicia ... atd.

Ak niekto zije v Mnichove, tak moze ist so zlomenou rukou do Hamburgu. Tak isto moze ist ab do Plzne, ma to este blizsie. Manzelka je lekarka, takze vieme, ze v D sa kontroly chorych doma nerobia ani zdaleka v takej miere ako na SK alebo v CZ ...

Zdar Rudo!

1. Vycestovat v dobe nemoci bez souhlasu zdravotni pojistovny neznamena, ze je to zakazene. Zdravotni pojistovna musi byt informovana a sama posoudit, jestli neni leceni ohrozeno. Ale myslim, ze toto neni pripad Janifky, kdyz ma manzel ceskou neschopenku.
2. Kontrolu zdravotni pojistovny jsem za cely svuj zivot v Nemecku nezazil - tady se kontroly neprovadi. Jak je tomu v CR nebo SK nevim...

Par informaci k tema opusteni Wohnortu v dobe trvani pracovni neschopnosti:

Inland:

In jedem Fall ist bei einem Ortswechsel jedoch erforderlich, sich vom Arzt schriftlich zusichern zu lassen, dass die Reise oder der Aufenthalt außerhalb des Wohnortes den Heilungsprozess nicht beeinträchtigt.

Anders sehen die Regeln bei Reisen ins Ausland aus:

Sie sollten wissen, dass sich Reisen ins Ausland auf Ihren Anspruch auf Krankengeld auswirken können. Bei Auslandsreisen haben Sie nur dann weiter Anspruch auf Krankengeld, wenn die Krankenkasse Ihrer Reise zustimmt. Andernfalls haben Sie während des Auslandsaufenthalts keinen Krankengeldanspruch.
Die Krankenkasse kann Ihrer Auslandsreise zustimmen, sie muss es aber nicht. Bei der Entscheidung der Kasse handelt sich um eine Ermessensentscheidung, das heißt: Es ist eine individuelle Einzelfallentscheidung, die die Kasse trifft. Dabei berücksichtigt sie verschiedene Aspekte und prüft zum Beispiel über den MDK, ob Ihre Reise Ihre Krankheit und Arbeitsunfähigkeit verlängert oder ob Ihre Arbeitsunfähigkeit im Inland besser oder schneller beseitigt werden könnte.
Vor einer Auslandsreise sollten Sie möglichst früh - am besten vier Wochen vorher – Kontakt mit Ihrer Krankenkasse aufnehmen und sich die Reise genehmigen lassen. Vorher sollten Sie mit den Ärzten sprechen, die Sie behandeln. Von ihnen sollten Sie sich bescheinigen lassen, dass die Auslandsreise Ihre Genesung nicht verzögert und dass Sie wichtige Untersuchungs- und Behandlungstermine dennoch wahrnehmen können. Auch sollten Sie Ihrer Krankenkasse mitteilen, wie sie Sie während der Reise erreichen kann.

Blize k tomu: Urteil vom 20. Februar 2018 (Sozialgericht Karlsruhe, S 4 KR 2398/17)


Nemoc neni zadne vezeni, v nekterych  pripadech muze vycestovani dokonce lecbu urychlit.
To ze jsem napsal, ze se v dobe nemoci v Nemecku nesmi bez souhlasu zdravotni pojistevny vycestovat do ciziny neznamena, ze je to zakazane. Zde je rozhodujici "BEZ SOUHLASU". (blize Urteil Az.: S 4 KR 2398/17 vom 03.04.2018 Sozialgericht Karlsruhe).

Kazdopadne se to eveidente tohoto pripadu netyka. Manzel Janifky pracuje ma trvaly pracovni pomer v Nemecku (ktery myslim jeste trva, nebot se o vypovedi nezminila) a ceskou neschopenku. Samozrejme se muze stat, ze nekdo vycestuje na vikend do sve vlasti s umyslem v pondeli sedet v kanzelari na zidli u sveho nemeckeho zamestnavatele. Pokud ovsem zamestnanec onemocni v cizine, musi byt okamzite vyrozumena nemecka zdravotni pojistovna a nemecky zamestnavatel. Ale jelikoz nevime, kdy je manzel pojisten (mel by byt v Nemecku, kdyz tady pracuje), kazdopadne toto jsou jen dohady, jak se cela vec odehrala.

  
Zdravi M.

Jo, jeste me napadlo k te zlomene ruce:
Samozrejme to asi neni prekazka si zajet do Ceska se zlomenou rukou. Ovsem i toto by melo byt oznameno nemecke zdravotni pojistovne. V pripade treba tezke nehody v cizine, kdy by byl nutny okamzity lekarsky zakrok, by mel dotycny opravdu velke problemy s tim, aby zdravotni pojistovna prevzala naklady na lecbu. A mela by padny argument: Nas pojistenec opustil bez souhlasu zdravotni pojistovny v dobe nemecke pracovni neschopnosti zemi, ve ktere je pojisten (znam takovy pripad).
Ja osobne jsem taky oznamil pojistovne, ze s prstem v sadre opustim na 3 dny Mnichov, jelikoz jsem jel na navstevu do Wiesbadenu. Povoleni me bylo samozfrejme bez problemu udeleno - pri takovych diagnozach nedela pojistovna v ramci Nemecka zadne problemy. Pri diagnozach, ktere vyzaduji specialni lecbu, ktera je mozna jen v urcitych nemocnicich, by asi pojistovna vycestovani do mista, ktere je od nemocnice, ktera je schopna tuto lecbu zajistit, vzdaleno 150 km, by toto povoleni asi nevydala.

  

M.

« Poslední změna: Leden 20, 2019, 02:23:16 pm od Markus P. » Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #9 : Leden 21, 2019, 08:45:00 am »

OK diky za vysvetlenie a podlozenie udajmi ...

aj ked to samozrejme asi takmer nikto nerobi ;-) poznam desiatky slovakov osobne, ktori cestuju v pripade PNky na SK a nikomu nic neoznamili ;-)

anio od ziadneho nemca som nikdy nic nepocul, ze by nieco taketo oznamoval poistovni ...

otazne je pre mna - od kolko km vzdialenia sa od miesta bydliska treba hlasit  ...
napr. ja ked idem do susedneho mesta, tak je to ca. 20 km a uz som V INOM MESTE

v Mnichove alebo Berline sa clovek moze vzdialit aj 30-40 km z miesta bydliska, a este je stale v tom istom meste ...
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #10 : Leden 21, 2019, 09:05:40 am »

"2. Kontrolu zdravotni pojistovny jsem za cely svuj zivot v Nemecku nezazil - tady se kontroly neprovadi. Jak je tomu v CR nebo SK nevim..."

na SK sa to vraj bezne kontroluje.
pokial si na PN doma, tak musis byt doma - vynimka je len cas ktory dostanes "na vychadzky" - to znamena ze mas presne urcene napr. medzi 16:00-18:00 si mozes ist nakupit atd.

zazil som uz na SK viackrat, ze mi niekto z rodiny/kamos povedal - no musim ist uz domov, som na PN a konci mi vychadzka, nechcem to riskovat ...
Zaznamenáno
JirikE



Karma: 1
Příspěvků: 326


« Odpověď #11 : Leden 21, 2019, 02:04:32 pm »

https://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2016/2016-08-02-kontrola-rezimu-na-tzv.-neschopence-se-tykala-kazdeho-desateho-praceneschopneho-pojistenc.htm

Lze ale ,,marodit" na jiné adrese, ale musí být povolena a napsána na neschopence Mrknutí

Ale i toto je ASI zcela mimo téma  Smích

https://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2018/180828-za-prvni-pololeti-bylo-lidem-na-tzv-neschopence-udeleno-necelych-1900-postihu.htm
« Poslední změna: Leden 21, 2019, 02:07:28 pm od JirikE » Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #12 : Leden 21, 2019, 07:47:36 pm »

Rudo,

to mas pravdu, nikto to nerobi....  a malokdo to vlastne vi.. takze bezna praxe vypada jinak... v tom mas plnou pravdu:-)
Ja to vim jen kvuli tomu, ze jsem se kdysi davno predavno pohadal s TK, kdyz jsem se jen tak mimodek zminil, ze s "banalni" chorubkou opustim na dva dny mesto, protoze jedu na navstevu..(v ramci Nemecka!!!). Banalni choroba me nijak v cestovani neomezovala a lecba v pripade potreby by mohla byt zajistena kdekoliv jakymkoliv chirurgem..  Pojistovna si postavila hlavu, ze nesmim (no co mam rikat - stejne jsem to udelal a odjel jsem, haha).
Jirike: jo, marodit na jine adrese se da, proc by se nedalo? To ale diky neschopence pojistovna vi....alespon v Cechach, tady v Nemecku urcite taky...

Jo, a jsme mimo tema... Janifka nekomunikuje a zacina se to tady zase rozvijet mezi nama...

Preju vsem prekrasnej den ve zdravi bez neschopenky... Ja jdu pokladat novy koberce, ktery jsem si objednal - zitra budu mit Muskelkater (jak je to cesky - existuje na to slovo?) a asi pujdu k doktoru, aby me nechal par dni doma:-)) A zacnu to v budoucnosti zkouset na psychicke problemy, protoze pri tech je pobyt u more, kde sviti slunce, a navstevy pratel a znamych,vyslovene zadouci!!! Svetlo a spolecnost milych lidi leci!!!

Zdravi M.
 
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #13 : Leden 22, 2019, 08:53:49 am »

Muskelkater = po slovensky "svalovica"
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Norsko.krajane.cz © 2013
Stránky krajanů o životě v Norsku. O životě, ubytování, práci v Norsku, akcích a srazech, zábavě, studiu, kultuře. Užitečné články, diskuze, galerie, inzerce práce a bydlení, seznamka a spoustu aktuálních a užitečných informací o životě české a slovenké komunity v Norsku.

Odkazy spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | kroatisch lernen | italienisch lernen | niederländisch lernen | türkisch lernen | serbisch lernen | portugiesisch lernen | dänisch lernen | deutsch sprachkurs | amerikanisches englisch lernen cd | ungarisch lernen | englisch lernen | schwedisch lernen | französisch lernen | polnisch lernen | chinesisch lernen | finnisch lernen | tschechisch lernen | russisch lernen |