Večer na téma Plzeň - město kultury 2015 v Bavorské státní knihovně představí několik kulturních projektů, které jsou ochutnávkou bohatého programu plzeňského festivalu. Cílem akce je prezentovat kulturní rozměr projektu, posílit jeho rezonanci v bavorských médiích a přispět ke zvýšení návštěvnosti. Událost je pořádaná ve spolupráci s Deutsches Kulturforum östliches Europa, Bavorskou státní knihovnou, Adalbert Stifter Verein, Sudetendeutsches Musikinstitut a Haus des deutschen Ostens.
Přihlášky přijímáme buď na tel.č. 089/28638-2379 , nebo na e-mail: osteuropa[zavináč]bsb-muenchen.de nejpozději však do 28.1.2015.Západočeské město Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015, může nabídnout daleko více než jen mezinárodně známé pivo a kouřící komíny Škodových závodů.
Plzeň je nejenom městem, kde byla poprvé vytištěna česká kniha, ale i městem s největším náměstím a první secesní budovou v Čechách, s nejvyšší kostelní věží v Čechách a druhou největší evropskou synagogou. Můžete zde obdivovat všechny stavební styly, od gotiky a »krásné madony« v katedrále sv. Bartoloměje, až po skvostnou renesanční radnici nebo interiér od Adolfa Loose, průkopníka moderny. Díky své poloze na obchodní cestě (tzv. Norimberské či Zlaté cestě spojující Norimberk s Prahou) hrála Plzeň vždy významnou roli v česko-německých vztazích. Do roku 1945 zde žila německy hovořící menšina, která se po staletí hospodářsky i kulturně angažovala. Ta přispěla také k tomu, že se Plzeň stala městem muzeí a divadel. Opera uvádí vynikající představení, světově proslulá je také loutkářská tradice, především Jiřího Trnky. V okolí Plzně, kde je mnoho zámků a klášterů, působili skladatelé mnoha národností, což je i součástí jednoho projektu v programu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Ten se zaměřuje na obyvatele nedalekých přihraničních německých regionů, kulturní výměna s Bavorskem je realizována prostřednictvím společných výstavních projektů, vlaků za kulturou nebo prezentací na obou stranách hranice. O všech zmíněných tématech Vás chceme zábavnou formou informovat.
Program
18:00 Uvítání
Dr. Klaus Ceynowa, zastupující generální ředitel Bavorské státní knihovny
Jiří Sulženko, programový ředitel Plzeň 2015
Winfried Smaczny, Předseda představenstva Kulturního fóra východní Evropy
Prezentace
Publikace
Pilsen/Plzeň. Průvodce dějinami umění západoněmecké kulturní metropole
Dr. Jan Mergl, Západočeské muzeum Plzeň
Publikace
Pilsen/Plzeň. Kleine Stadtgeschichte
Dr. Tobias Weger, Spolkový institut pro kulturu a dějiny Němců ve východní Evropě
Blogový-Projekt
Po stopách dějin města Plzně
Antonín Kolář a žáci, Masarykovo Gymnázium Plzeň
20:00-20:30 Přestávka s občerstvením
Prezentace a koncert v rámci festivalu Devět týdnů baroka
Alena Hönigová, cembalo: Johann Caspar Fischer (1662–1746), Parnassus auf der Insel
Prezentace plzeňské výstavy
Mnichov – zářící metropole umění (1870–1918)
Roman Musil, Západočeská galerie v Plzni
Pořadatel: Deutsches Kulturforum östliches Europa
Ve spolupráci s: European Capital of Culture, Bayerische Staatsbibliothek, Pilsen Kulturhauptstadt 2015, České centrum Mnichov, Bundesinstitut für Kultur und Geschichte der Deutschen im östlichen Europa, Adalbert Stifter Verein, Bezirk Oberpfalz - Sudetendeutsches Musikinstitut, Haus des deutschen Ostens, fp
Více info:
http://munich.czechcentres.cz/cs/program/detail/prezentace-projektu-plzen-ehmk-20151/